Nieodpłatna pomoc prawna dla kobiet w ciąży
Data dodania: 7 listopada 2016
Z dniem 1 stycznia 2017 roku, na mocy ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” uchwalonej 4 listopada 2016 roku, wprowadzona została nowa kategoria osób uprawnionych do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej tj. kobiet w ciąży.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego
- udzieleniu pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że dana sprawa znajduje się na etapie przed sądowym, a gdy chodzi o sprawy karne – nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze
- sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowo-administracyjne
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym (art.3 ust 1)
Nowelizacja rozporządzenia proponuje rozwiązanie, zgodnie z którym kobietom w ciąży będzie przysługiwało pierwszeństwo w uzyskaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc udzielana będzie w odniesieniu do praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych, w szczególności w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka.
Aby móc skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej, ciężarna będzie musiała okazać dokument potwierdzający swój stan oraz podpisać stosowne oświadczenie.